sobota, 25 sierpnia 2012

Andreas Wank wygrywa w Japonii

Po zwycięstwie na ojczystej skoczni w Hinterzarten Andreas Wank wygrał także na Dalekim Wschodzie. W japońskiej Hakubie Wank wygrał GP przed Simonem Ammannem ze Szwajcarii i weteranem Noriakim Kasai.

Niemiec skokami na 130,5 i 126 m wygrał z ponad 8 punktową przewagą nad Ammannem, który skakał na 126,5 i 125,5m. Japończyk Noriaki Kasai wywalczył podium ze skokami na 124,5 i 126m. W 2009 r. Kasai wygrał na skoczni olimpijskiej w Hakubie, to było jego ostatnie podium w LGP.

Japończycy to niezwykle silna drużyna tego lata. Kasai trzeci, Taku Takeuchi był szósty, Sho Suzuki, zwycięzca kwalifikacji, był ósmy, a Yuta Watase zajął miejsce dziesiąte. To prawdziwy szok. Czterech Japończyków w czołowej dziesiątce. Najlepszy wśród Słoweńców był Jurij Tepes na miejscu siódmym. Andreas Stjernen uzyskał dla Norwegii miejsce w czołowej dziesiątce. Vladimir Zografski z Bułgarii zajął jedenaste miejsce, udowodniając, że potrafi konkurować z najlepszymi. Zawody nie były udane dla Norwegów. Tom Hilde, który tego lata skakał świetnie, był zaledwie 17. Dwóch Norwegów w czołowej trzydziestce to niezbyt zadowalający wynik.

W pierwszej serii nieco zawiódł Dawid Kubacki, który w swojej próbie uzyskał tylko 120,5m i sklasyfikowany był na 13. pozycji. W finale zawodnik z Nowego Targu oddał jednak znakomity skok na 129,5m, co dało mu awans na 5. lokatę. Punkty wywalczyli dziś także Bartłomiej Kłusek, który był 14. (120,5 i 121,5m) oraz Krzysztof Miętus (115 i 122m). Do drugiej serii nie awansowali Krzysztof Biegun, któremu 111m dało 38. lokatę (96,1 pkt.) oraz Aleksander Zniszczoł 107,5m (43. lokata i 91,0 pkt.).

Drugi konkurs Letniej Grand Prix w Hakubie już w niedzielę rano, o godzinie 8:00 polskiego czasu.

Dzięki swojej wygranej Wank powiększył prowadzenie w klasyfikacji generalnej GP. Z 309 punktami na koncie zawodnik prowadzi ponad 100 punktami w stosunku do Ammanna (202). Reruhi Shimizu, który był dziś 21., zajmuje teraz trzecie miejsce (190 punktów). Maciej Kot jest w tej chwili na miejscu 4. (160 punktów).